Lato z helem, wakacje z doświadczeniami
W Odolanowie od 35 lat „Lato z helem” przyciąga rzesze młodych, zdolnych ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności, a łączących swoją przyszłość z nauką- w szczególności z fizyką. Dziś, w dniu 05 lipca 2019 roku, odbyła się Sesja Jubileuszowa, podsumowująca wiele lat działalności na rzecz kreatywnego przekazywania wiedzy. „Lato z helem” do Odolanowa zaprosiło już 130 wykładowców, którzy wygłosili 365 wykładów dla 700 uczniów i studentów.
Dla jednych „Wakacje z duchami” były inspirujące i pełne przygód dla innych, szczególnie w Odolanowie, „Lato z helem” jest źródłem ekscytujących wydarzeń i wspaniałych spotkań…z nauką. Tak żartobliwie można porównać sposób spędzania czasu w wakacje, w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych. Od wielu lat studenci i uczniowie z całej Polski spędzają czas na wykładach, ćwiczeniach nad rzeką helu w Odolanowie, miejscu gdzie swoją placówkę ma Zakład Fizyki Niskich Temperatur i Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk na terenie zakładu PGNiG oraz Gaz System W Odolanowie.
-„ Nasi uczniowie i studenci są już magistrami, doktorami a nawet profesorami. Bardzo się cieszymy, że fizyka tak ich zafascynowała, że związali się z nią na całe swoje życie”- powiedziała Małgorzata Trybuła.
Tematem tegorocznych Warsztatów była „Fizyka niskich temperatur”. Natomiast podsumowaniem 35-letniej działalności „Lata z helem” była Sesja Jubileuszowa pn. „Hel w Odolanowie- nauka, przemysł, edukacja”. Spotkanie w Odolanowskim Domu Kultury to był doskonały moment do podziękowania wszystkim wykładowcom, którzy przyjmowali zaproszenie do Odolanowa, jedynego w Europie miejsca, gdzie na skalę przemysłową PGNIG oddziela hel od gazu ziemnego. W szczególności Sesja poświęcona była pamięci Profesora Jana Stankowskiego w 10.rocznice jego smierci, inicjatora założenia w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN . Obecnie Warsztaty Naukowe organizują Małgorzata i Zbigniew Trybułowie oraz Wojciech Kempiński z INF PAN. Kontynuują z powodzeniem pierwotne założenia profesora Jana Stankowskiego, Antoniego Wójcika i Tomasza Stankowskiego, by propagować naukę wśród młodzieży .
Doskonałym dowodem na interesowanie młodzieży nauką, na łączenie pasji i umiejętności z nowoczesnymi technologiami, było zaprezentowanie na scenie Tatiany Boreckiej, uczestniczki warsztatów, która w ekspresowym tempie ułożyła kostkę Rubika. Dziewczyna pokonała tym samym robota ,wykonującego taką samą ilość ruchów. Zebrała gromkie brawa.
Organizatorzy zebrali wiele gratulacji i słów uznania m.in. ze strony Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, który objął imprezę Honorowym Patronatem.