Zdalna pomoc terapeutyczna
Środowiskowy Dom Samopomocy w okresie zawieszenia działalności nie zapomina o swoich podopiecznych. Od 29 marca trwają zajęcia zdalne z terapeutami, a osoby niepełnosprawne chętnie z takiej formy korzystają.
Pandemia koronawirusa odbiła swoje piętno na każdej dziedzinie życia społecznego. Zmiany nie ominęły Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim.
- „W trakcie pandemii musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości i reżimie sanitarnym. Nie chcąc tracić kontaktu z podopiecznymi ośrodek wraz z wprowadzeniem obostrzeń przeszedł w tryb pracy online” – wyjaśnia Małgorzata Pieczewska p.o. Dyrektora ŚDS.
Terapeuci poszczególnych pracowni określili zakres zajęć, a uczestnicy wyrazili akces do ich wykonania podczas łączeń internetowych. Zajęcia online odbywają się codziennie. Każdy uczestnik może wybrać warsztaty w pracowni, która szczególnie go interesuje.
- „Jest grupa podopiecznych, która chętnie korzysta ze wszystkich proponowanych treningów. To bardzo ważne, by osoby niepełnosprawne miały możliwość ciągłej rehabilitacji społecznej i zawodowej, dzięki pracy zdalnej można tą misję kontynuować” – dodaje M. Pieczewska.
Osoby, które nie mają możliwości uczestniczenia w zajęciach online, wykonują zadania samodzielnie w domach, korzystając z wcześniej przygotowanych przez terapeutów materiałów i zestawów ćwiczeń, które są dowożone busem ŚDS.
- „Pracownicy ŚDS utrzymują stały kontakt telefoniczny z uczestnikami i ich rodzinami. Na bieżąco omawiane są potrzeby podopiecznych, w odpowiedzi na zgłaszane trudności udzielana jest konkretna pomoc, jak na przykład rozmowa telefoniczna z psychologiem czy udzielanie wskazówek dotyczących terapii. Przekazywane są na bieżąco informacje dotyczące aktualnie obowiązujących obostrzeń – informuje dyrektor ŚDS.
Zaraz po majówce podopieczni wrócą do placówki na zajęcia stacjonarne w ramach rotacyjnych grup przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Na ten moment wszyscy czekają z wytęsknieniem, ponieważ ŚDS jest drugim domem dla 80 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.