Ostrowski szpital ponownie w czołówce
Szpital w Ostrowie Wielkopolskim po raz kolejny znalazł się w czołówce najchętniej wybieranych miejsc do porodu w Wielkopolsce. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował ranking placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów.
Ostrowski szpital obronił 4. miejsce w zestawieniu NFZ. Wyżej w rankingu uplasowały się tylko szpitale poznańskie: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu.
Spośród placówek mających swoją siedzibę w południowej Wielkopolsce ostrowska ginekologia wypada bardziej niż przyzwoicie. W 2023 roku zanotowano w niej 1561 sprawozdanych porodów, podczas gdy w Kaliszu, Krotoszynie i Ostrzeszowie było to kolejno: 577, 426 i 362 porodów.
W całej Wielkopolsce w ub. roku zanotowano 26 746 porodów, o ok. 3 tysiące mniej niż w 2022 roku. Warto jednak pamiętać o tym, że wartości te nie są równoznaczne z liczbą urodzonych dzieci, ponieważ wśród porodów są także porody mnogie (np. urodzenia bliźniąt, trojaczków itd.).
– Pośród powstających rankingów oddziałów porodowych, ten przygotowywany przez nas jest najbardziej miarodajny. Pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam i to, które oddziały są przez nie obdarzane największym zaufaniem – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W ostatnim zestawieniu widzimy, że szpitale sukcesywnie odbudowują się, osiągając stabilizację po pandemii COVID-19. Zmian na czołowych pozycjach w rankingu jest niewiele, choć są one znaczące, bo dotyczą m.in. podium. W miejscach, gdzie spadek liczby porodów jest największy i trudny do wytłumaczenia wyłącznie względami demograficznymi, warto poszukać innych przyczyn takiej sytuacji.