Rocznica daru fortepianu
Dwadzieścia pięć la temu Powiat Ostrowski przekazał Pałacowi Myśliwskiemu w Antoninie wysokiej klasy fortepian koncertowy firmy Steinway podarowany przez Wincentego Broniwój Orlińskiego. Wydarzenie to przypomniano i uczczono specjalnym koncertem.
W dniu 14 lipca 2024 roku w Antoninie odbyła się uroczystość nawiązująca do wydarzeń sprzed ćwierć wieku. Wówczas po raz pierwszy odbył się koncert na nowym instrumencie, darze przekazanym pałacowi przez władze powiatu.
Nie było tego bez wyjątkowej współpracy pomiędzy ostrowianinem Cezarym Nowakowskim, konsulem i późniejszym członkiem Zarządu Powiatu Ostrowskiego, a żołnierzem Armii Krajowej, delegatem Rządu RP na uchodźstwie i wielkim donatorem kultury mecenasem Wincentym Broniwój-Orlińskim.
-,,W latach 1991-1997 pełniłem funkcje konsula RP w Hamburgu. Tam poznałem m.in. mec. W, Orlińskiego’’ – wspominał C. Nowakowski. -,,Przekazał, że ma marzenie sprezentowania czegoś swojej Wielkopolsce. Wówczas byłem związany z festiwalem chopinowskim mentalnie i organizacyjnie. Tak pojawiła się sugestia zakupu instrumentu.’’.
W. Broniwój Orliński przebywał w Antoninie podczas festiwalu m.in. na koncercie G. Sokołowa, artysty, który grał wyłącznie na fortepianie firmy Steinway. Specjalnie dla niego musiał on zostać sprowadzony z Berlina. Widząc to Orliński postanowił, że sprezentuje powiatowi koncertowy instrument tej właśnie firmy z intencją by służył rozwojowi kultury muzycznej regionu.
-,,Pamiętam jak mecenas W. Orliński przesiadywał tu w Pałacu w pierwszym rzędzie, Mówił, że muzyka Chopina wzrusza go do łez. Piękna jest także historia, która on napisał swoim życiem. Chciałem dziś raz jeszcze podziękować Cezaremu Nowakowskiemu, który był zaczynem tej wyjątkowej znajomości i współpracy. Chcemy, żeby o osobie W. Orlińskiego pamiętano, szczególnie tutaj w Antoninie. Niech ta specjalna grafika będzie wyrazem naszej wdzięczności i przypomnieniem tego daru. Chcę ją przekazać na ręce Włodzimierza Mazurkiewicza dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego z prośbą, by zwisła w pałacu’’ – powiedział P. Rajki Starosta Ostrowski.
Autorem oryginalnej grafiki jest artysta Piotr Łopatka.
-,,To jest magiczna chwila. Dziękuję organizatorom i Panu Staroście, także za to, że z powiatem dobrze się współpracuje nie tylko w temacie Antonina, ale także innych kulturalnych projektów, jak chociażby przy modernizacji Zespołu Pałacowo Parkowego w Lewkowie’’ –powiedział W. Mazurkiewicz.
W części artystycznej wystąpiła Magdalena Lisak. Dwadzieścia pięć lat temu była pierwsza pianistką, która zagrała w Antoninie na nowym instrumencie.