Jubileusz 30-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej TĘCZA
Dokładnie 30 lat temu w 1994 r. swoją działalność rozpoczął Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Ostrowie Wielkopolskim. Jubileusz, który zorganizowany został 05.11.2024 r. w sali Ostrowskiego Centrum Kultury, był najlepszym momentem na podsumowanie wieloletniej pracy.
Dzisiejsze spotkanie było przede wszystkim okazją do zaprezentowania twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami oraz podziękowanie wszystkim instytucjom, które wspierały placówkę duchowo i finansowo na przestrzeni tych wszystkich lat. (Na scenie wystąpili równiez zaprzyjaźnieni goście).
Podczas uroczystości w krótkim wystąpieniu głos zabrał Radosław Torzyński Wicestarosta Ostrowski, który w imieniu władz Powiatu Ostrowskiego złożył serdeczne życzenia i przekazał wyrazy uznania dla Kierownik WTZ Teresy Błaszczuk oraz Prezes Stowarzyszenia PRDiR Sławomiry Strączkowskiej. W ramach upominku przekazał symboliczny czeka na kwotę 25.000 zł., będący cegiełką na zakup nowego samochodu do przewożenia osób niepełnosprawnych.
Ostrowski Warsztat Terapii Zajęciowej Tęcza prowadzony jest przez Stowarzyszenie „Promocja Rozwoju Dziecka i Rodziny” im. bł. E. Bojanowskiego mieści się do dziś przy ul. Odolanowskiej. Ma on wiele osiągnięć na swoim koncie w sztukach plastycznych i różnych formach artystycznych. Bierze udział w spotkaniach, zabawach integracyjnych. Warsztaty obecnie prowadzą 9 pracowni tematycznych, m.in.: informatyczno- multimedialna, artystyczna, technik różnych, techniczna, gospodarstwa domowego, twórczości manualnej, rękodzielnicza, plastyczno-dekoratorska, rzemieślnicza.
Przez 30 lat przez placówkę przewinęło się wielu uczestników z różnego stopnia niepełnosprawnościami. Celem WTZ-ów jest aktywna rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne. Dlatego głównym zadaniem jest nauka podstawowych umiejętności, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami lepiej przystosować się do życia. Niektórzy podjęli pracę i usamodzielnili się . To ogromny sukces dla terapeutów, opiekunów a przede wszystkim dla nich.
Przy tej okazji należy również podkreślić znaczenie pracy terapeutów i innych pracowników warsztatów terapii, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą uczyć się wielu umiejętności i nawet osiągać sukcesy. Bez ich oddania i ciężkiej pracy nie byłoby możliwe funkcjonowanie takich placówek jak wtz-y .
O tym, że jest to bardzo dobrze zintegrowane środowisko, świadczy chociażby liczba delegacji, które składały gospodarzom życzenia i gratulacje.