Podsumowanie działalności Punktu Wsparcia Młodzieży
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim podsumował działalność Punktu Wsparcia Młodzieży. Do tej pory odwiedziły go 2 439 osoby. Wiele osób skorzystało z licznych szkoleń, a rezultaty osiągnięte przez PWM, to m.in. podjęcie pracy po odbyciu stażu przez 32 osoby.
Gala podsumowująca działalność punktu informacyjno-doradczego dla osób poniżej 30. roku życia odbyła się 3 grudnia 2024r. w restauracji Laguna. Przybyli na nią przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji współpracujący z PUP w ramach punktu, a także nowozatrudnieni pracownicy w ramach programu oraz uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie, którzy współtworzyli film promujący program PWM.
[Zachęcamy do obejrzenia filmu promującego działalność Punktu Wsparcia Młodzieży, klip znajduje się w plikach załączonych do artykułu]
Punkt Wsparcia Młodzieży w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie został otwarty 11 września 2023 roku. PUP wygrał wtedy konkurs Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na przeprowadzenie pilotażowego programu „Czas na Młodych – punkt doradztwa dla młodzieży”. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło 2 445 307 mln zł.
– Celem pilotażowego projektu było wypracowanie i przetestowanie nowych metod wsparcia osób do 30. roku życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia, integrującego wybrane usługi publiczne, w celu stworzenia rozwiązań systemowych – powiedziała dyrektor PUP Hanna Pawlak-Kornacka.
W ramach programu PWM od lipca 2023 roku pracownicy PUP udzielają kompleksowego wsparcia poprzez integrację konkretnych usług z niestandardowymi rozwiązaniami, które ułatwią osobom młodym wejść na rynek pracy. Osoby, które zgłaszają się do punktu uzyskują wsparcie i informację w zakresie m.in. aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, możliwych form pomocy społecznej, doradztwa psychologicznego, doradztwa w zakresie edukacji, doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych czy doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego. Ponadto, realizacja projektu zakłada współpracę z lokalnymi pracodawcami, u których testowany jest nowy model odbywania stażu.
Dla przedsiębiorców w programie przewidziano refundację składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) przez okres od 1 do 3 miesięcy zatrudnienia po okresie stażu.
PWM to także „Czek likwidacji barier”, czyli niwelowanie zdiagnozowanych barier m.in. zdrowotnych, wizerunkowych, komunikacyjnych i technicznych dla podejmujących staż.
Do 30 listopada 2024 roku Punkt Wsparcia Młodzieży w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie odwiedziło 2 439 osób. Z porad specjalistów skorzystało 548 osób, skierowano na innowacyjny staż 56 osób, na szkolenia skierowano 49 osób, wydano też czek likwidacji barier 42 osobom.
W sprawie aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego zgłosiły się 1 794 osoby, z informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej skorzystało 31 osób, a doradztwa psychologicznego 88 osób. Z doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej skorzystało 38 osób, w zakresie edukacji 84 osoby, z doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego 22 osoby, a doradztwa w zakresie kwestii mieszkaniowych 1 osoba.
Rezultaty osiągnięte przez PWM, to podjęcie pracy po odbyciu stażu przez 32 osoby, a po szkoleniu – 18 osób. Z czeku likwidacji barier skorzystało 15 osób.
Punkt Wsparcia Młodzieży w Ostrowie koordynował szkolenia zawodowe, m.in. z zakresu: elektromontażu urządzeń elektroenergetycznych, kierowania wózkami jezdniowymi z napędem silnikowym wraz z wymianą butli i uprawnieniami UDT, kursów przedłużania rzęs, stylizacji paznokci, brwi i rzęs, szkolenia barberskiego, kursu na prawo jazdy kat. B, kursu spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG, kursu operatora koparkoładowarki, kursu spawania blach spoinami czołowymi metodą MAG, technik Warsztatu Tachografów Cyfrowych, kursu pracy z dzieckiem metodą Montessori.