Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich
Powiatowe obchody rocznicowe rozpoczęły się już 19 grudnia 2024, kiedy to w kilku szkołach z terenu Powiatu Ostrowskiego rozdawane były flagi powstańcze.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pawłowie z Gminy Sośnie oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Branżowej z Odolanowa otrzymali Flagi Powstania Wielkopolskiego. W Odolanowie o znaczeniu kolorystyki i barwach sztandaru powstańczego mówił Rafał Walkow Radny Powiatowy, historyk.
Kilka dni przed rocznicą Starosta Ostrowski Paweł Rajski przekazał młodzieży powstańcze proporce, aby mogli zawiesić je 27 grudnia.
- Ważne, żeby najmłodsi pamiętali o swoje historii i nie wstydzili się manifestować polskości. Co roku staramy się odwiedzać inny miejsca w naszym powiecie i promować zwycięskie powstanie w naszej historii. Uczniowie z Pawłowa urzekli nas krótką, ale wzruszającą inscenizacją przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Brawo- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Ponadto flaga powstańcza zawisła na budynku Starostwa Powiatowego, trafiła również do chętnych osób odwiedzających w piątek Starostwo Powiatowe.
Dnia 27 grudnia oficjalne obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Ostrowie Wielkopolskimrozpoczęły się od godz. 9:30. Najpierw złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową przy Urzędzie Miejskim, następnie Mszą Św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejno złożenie wiązanek kwiatów miało miejsce tradycyjnie przy ul. Wrocławskiej – pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie również odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami zamordowanych pracowników Zakładu Fabryki Wagon. Kolejne miejsce pamięci znajduje się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.
Tradycyjnie w obchodach upamiętniających Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczestniczyły delegacje samorządowe, w tym również Powiatu Ostrowskiego.