MASKA- przestrzeń dla wyjątkowych artystów
Międzynarodowy Dzień Teatru rozpoczynamy dziś 24. Przeglądem Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2025 w Ostrowie Wielkopolskim. 10 grup składających się z wyjątkowych artystów z całej Wielkopolski zaprezentuje swoje przedstawienia. To wydarzenie, które od lat łączy ludzi, przełamuje bariery i udowadnia, że teatr jest dla każdego.
Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim od 24 lat jest gospodarzem i organizatorem teatralnego święta dla osób niepełnosprawnych. Dzisiejsze przedstawienia odbywają się akurat w Międzynarodowym Dniu Teatru, co dodatkowo podkreśla artystyczny wydźwięk tego przedsięwzięcia. To święto sztuki, kreatywności i niesamowitych emocji, które na scenie wyrażają wyjątkowi aktorzy.
Przegląd MASKA co roku gromadzi wspaniałych widzów, utalentowanych uczestników i rzesze wielbicieli. Otwarcia Przeglądu dokonała Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska oraz Starost Ostrowski Paweł Rajski.
Wielu instruktorów i pedagogów przekonuje się, że siła teatru jako narzędzia integracji i wyrażania siebie jest ogromna. Pomaga w wyrażaniu emocji, opowiadaniu historii i budowaniu więzi. Efekty ich pracy można dzisiaj oglądać w Ostrowskim Centrum Kultury m.in. w przedstawieniach: Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Uwolnij mnie…, Taniec i śpiew, Razem mamy super moc, Witajcie w naszej bajce, Nasze światy, Jak Bolesław został królem, Parasolki.
Werdykt jury:
I nagrodę otrzymała grupa „Kajtuś Czarodziej” z ZSS im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl „Kopciuszek”,
II nagrodę ZSS Nr 101 z Poznania za przedstawienie „Jak Bolesław został królem”,
III nagroda przypadła SOSW Ostrzeszów Koło Żywego Słowa za „Jasia i Małgosię w wersji proekologicznej.
Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: ORW WER Tęcza z Wolicy za „Nasze światy” i ZSS Słupia pod Kępnem za spektakl „Razem mamy moc”.