U przyjaciół w Sonnebergu
Pod koniec września delegacja z Powiatu Ostrowskiego odwiedziła Powiat Sonneberg w Południowej Turyngii. Wymiana oświatowa, gospodarcza i kulturalna to kierunki polsko-niemieckiej współpracy jakie chcą realizować oba samorządy.
W dniach od 24 do 27 września, na zaproszenie starościny Christine Zitzmann, przedstawiciele powiatu ostrowskiego przebywali w Sonnebergu. Powiat Ostrowski reprezentowali: Włodzimierz Jędrzejak starosta ostrowski, Mirosław Rychlik Sekretarz Powiatu oraz Marcin Woliński inspektor Wydziału Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Oficjalna wizyta to wynik podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Ostrowskim i Powiatem Sonneberg. Współpracę sformalizowano w lipcu tego roku, lecz współdziałanie z niemieckim partnerem w projektach edukacyjnych trwa już od pięciu lat.
Z jednostkami oświatowymi Powiatu Sonneberg i całej Południowej Turyngii wspólnie realizujemy projekty wymiany uczniów i nauczycieli od 2005 roku. Podpisane w lipcu porozumienie umożliwia poszerzenie i zacieśnienie współpracy pomiędzy dwoma powiatami. Wspólnie ustaliliśmy, że nasze kontakty i działania mają posłużyć wzajemnemu zrozumieniu obu narodów i rozwijaniu przyjacielskich stosunków. Wrześniowa wizyta w Sonnebergu posłużyła przede wszystkim uszczegółowieniu współpracy w zakresie kultury, gospodarki i oświaty - wyjaśnia Włodzimierz Jędrzejak, starosta ostrowski
Delegacja powiatu ostrowskiego zwiedziła dwa duże ośrodki kształcenia zawodowego - SBBS i SAZ. Niemiecka młodzież doskonali tutaj swoje umiejętności między innymi w takich dziedzinach jak mechatronika, elektronika, budownictwo, gastronomia czy ekonomia. Z doskonałych warunków kształcenia oraz praktyk w nowoczesnych zakładach pracy korzystają także polscy uczniowie i nauczyciele.
Projekty edukacyjne realizujemy w ramach dwóch programów Comenius i Leonardo da Vinci. Są one w całości finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Dotychczas ze staży zawodowych skorzystało około 500 uczniów z powiatowych szkół. W ramach wymiany doświadczeń do Niemiec wyjechało także 30 nauczycieli zawodu. Podczas naszej ostatniej wizyty w Sonnebergu podjęliśmy współpracę nad kolejnym projektem, który umożliwi wyjazd około 30 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych na staż w branży mechatronicznej. Wniosek złożymy w lutym i jeżeli zostanie przyznane dofinansowanie, to jesienią przyszłego roku do Niemiec wyjedzie pierwsza grupa młodzieży, a kolejna wiosną 2011 roku - informuje Marcin Woliński, inspektor Wydziału Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Jedyną szkołą ponadgimnazjalną w powiecie ostrowskim, która nie ma jeszcze zagranicznego partnera jest Zespół Szkół Muzycznych. Wkrótce ma się to jednak zmienić, albowiem trzy niemieckie placówki muzyczne znajdujące się na terenie powiatu Sonneberg zainteresowane są wymianą nauczycieli i młodzieży z Polski, wspólnymi koncertami i festiwalami z udziałem polskich i niemieckich śpiewaków, muzyków, orkiestr i chórów. W ramach współpracy kulturalnej Big-Band Powiatu Ostrowskiego ma wystąpić w Sonnebergu na festiwalu jazzowym. Ponadto tamtejszy chór jest zainteresowany wspólnymi występami z ostrowskim Chórem Nauczycielskim.
Podczas roboczych spotkań omawiano poszczególne punkty współpracy zawarte w porozumieniu dotyczące gospodarki, turystyki, oświaty, kultury i sztuki, zdrowia, sportu, administracji. Każdego dnia zapraszani byli przedstawiciele innych instytucji i branż.
Mogę z całą pewnością powiedzieć, że był to bardzo owocny wyjazd, a zakres możliwej współpracy jest naprawdę szeroki. Kontynuujemy i rozszerzamy wymianę oświatową. Zapoczątkowaliśmy wymianę kulturalną związaną z ostrowskim Chórem Nauczycielskim i Big Bandem. Starościna Sonnebergu zaproponowała spotkanie wszystkich burmistrzów i wójtów z terenu obu powiatów. Koordynatorami współpracy między samorządami gminnymi będą partnerskie powiaty. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się w Ostrowie i jeśli będzie taka wola miejscowych włodarzy, to możemy zapoczątkować polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie oświaty, kultury, turystyki, sportu czy administracji. Gminy wchodzące w skład powiatu Sonneberg są może niewielkie, ale z pewnością mają duży potencjał. Uważam, że warto podjąć kolejną inicjatywę, gdyż nasze doświadczenia ze współpracy z Południową Turyngią są naprawdę znakomite- podkreśla Włodzimierz Jędrzejak.
Możliwa jest również współpraca gospodarcza pomiędzy firmami skupionymi w Powiatowej Radzie Biznesu działającej przy staroście ostrowskim oraz tamtejszymi firmami zrzeszonymi w Izbie Przemysłowo-Handlowej Południowej Turyngii „IHK Südthüringen”. Przypomnijmy, że powiat ostrowski już wcześniej w ramach projektu unijnego EFKA przyczynił się do nawiązania kontaktów pomiędzy polskimi i niemieckimi przedsiębiorstwami sporządzając bazę danych w języku niemieckim.
Powiatowa delegacja wzięła także udział w przypadającym w tych dniach obchodach Święta Miasta. Włodzimierz Jędrzejak jako gość honorowy uroczystości, wspólnie z Christine Zitzmann otwarł okolicznościową wystawę w słynnym Muzeum Zabawek. Jest to muzeum, w którym najstarsze eksponaty pochodzą z XIII wieku. Polska delegacja miała także możliwość zwiedzenia wyjątkowych obiektów zlokalizowanych na terenie Powiatu Sonneberg, między innymi: największej elektrowni wodnej w Niemczech w miejscowości Goldisthal oraz słynnej Huty i Muzeum Szkła w Lauscha.
Okręg Sonneberg dzięki wspaniałym walorom przyrodniczym słynie z turystyki, ale także wielu unikatowych miejsc takich jak: muzeum zabawek, słynna w Turyngii fabryka łupków, huty szkła i wyrobów szklanych. Sonneberg to także światowe centrum szklanych ozdób choinkowych. Z inicjatywy pani Christine Zitzmann taki świąteczny zestaw ozdób przyjedzie do Ostrowa. To bardzo miły gest ze strony naszych przyjaciół z Sonnebergu. Z pewnością podczas tegorocznych świąt udekorujemy nimi choinkę w Starostwie - mówi Mirosław Rychlik, sekretarz powiatu
Starościna Powiatu Sonneberg już zapowiedziała rewizytę w maju przyszłego roku.